Kondilomi (HPV) – Simptomi, Lečenje i Prevencija
Sve o kondilomima (HPV): simptomi, dijagnoza, načini lečenja i prevencija. Kako prepoznati virusne bradavice i kada potražiti stručnu pomoć.
Kondilomi (HPV) – Sve Što Treba Da Znate O Simptomima, Lečenju i Prevenciji
Šta Su Kondilomi i Kako Izgledaju?
Kondilomi, poznati i kao polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu polno prenosivu bolest izazvanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove izrasline se najčešće javljaju u genitalnoj regiji – na vagini, penisu, anusu ili testisima, a ređe na usnama i grlu.
Kondilomi mogu biti beličaste ili ružičaste boje, sa karakterističnom karfiolastom površinom. U početku su mali, ali vremenom mogu narasti i postati vrlo uočljivi. Neki tipovi HPV virusa mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice.
Kako Se Prenosi HPV Virus?
HPV se prenosi seksualnim kontaktom, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguće je i prenošenje virusa sa majke na dete tokom porođaja, kao i samozaraživanje – prenošenje virusa sa vlastitih bradavica na druge delove tela.
Inkubacija (vreme od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana. Zanimljivo je da se virus ne može detektovati analizom krvi, jer celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Dijagnoza Kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a u nekim slučajevima i histoloških i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da je u praksi česta pogrešna dijagnoza, pa se preporučuje traženje drugog mišljenja pre početka terapije.
Neki lekari mogu pogrešno identifikovati normalne anatomske varijacije ili polipoze (koje nastaju zbog pojačanog lučenja vaginalnog sekreta) kao kondilome, što može dovesti do nepotrebnih intervencija.
Metode Lečenja Kondiloma
Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahtevno, jer se često javljaju recidivi. Glavne metode lečenja uključuju:
- Krioterapija – Spaljivanje tečnim azotom (ponavlja se svaka 3-4 dana do nestanka bradavica)
- Laser terapija – Posebno efektna za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu
- Topikalni lekovi – 0.5% rastvor podofilotoksina, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil krema
- Hirurško uklanjanje – Za veće i upornije promene
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo vidljive manifestacije virusa, a ne i sam virus. Zbog toga je često potrebno ponavljati terapiju.
Kondilomi Tokom Trudnoće
Kod trudnica se kondilomi često šire brže zbog smanjenog imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, a laserska vaporizacija se može izvesti čak i 15-20 dana pre termina porođaja, bez rizika za majku i bebu.
Prevencija HPV Infekcije
Najefikasnija prevencija HPV infekcije je vakcinacija. Postoje dve vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa (16 i 18) koji uzrokuju rak grlića materice, kao i od tipova 6 i 11 koji uzrokuju kondilome.
Vakcina se daje u tri doze (druga doza nakon 2 meseca, treća nakon 6 meseci od prve) i najveći efekat ima kod devojaka i žena od 9 do 26 godina, naročito pre početka seksualnog života.
U našoj zemlji vakcine su dostupne u privatnim apotekama i zdravstvenim ustanovama, ali za sada nisu obuhvaćene obaveznim vakcinacionim kalendarom.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju neprijatno i često stigmatizovano oboljenje, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, moguće je postići dobre rezultate. Ključno je ne paničariti pri prvom nalazu i potražiti drugo, pa čak i treće mišljenje stručnjaka pre početka terapije.
Prevencija kroz vakcinaciju i bezbedniji seksualni odnosi mogu značajno smanjiti rizik od HPV infekcije i njenih komplikacija, uključujući rak grlića materice.